Rozhodli jste se, že si pořídíte štěně rhodéského ridgebacka. Doufejme, že jste tak učinili po velice zralé úvaze a Vaše rozhodnutí není postaveno pouze na základě krásné fotografie z atlasu psích plemen. Možná se rozhodujete, máte-li si pořídit pejska, nebo raději fenku. A možná také přemýšlíte o tom, zda Vám nebude stačit ridgeback bez průkazu původu.
Pořídit si dnes ridgebacka bez PP není bohužel vůbec problém. Sice se toto plemeno nechová v naší republice až tak dlouhou dobu, ale inzeráty na prodej štěňat, či dokonce dospělých nebo dospívajících ridgebacků bez PP se chovatelské inzertní časopisy jen hemží. Tak už to ale s plemeny psů, která přijdou ke své škodě do módy, bývá. Jen se podívejme, kde jsou dneska dalmatini,zlatí nebo labradorští retrívři a třeba malí jorkšíráčci. Potkáte je běžně na ulici, ale možná tak jeden z deseti ponese opravdu plemenné znaky své rasy a to raději nemluvím o povaze a zdraví.
S koupí štěněte bez PP se vystavujete hned několika možným rizikům. Nikdo Vám nezaručí, že oba rodiče byli opravdu rhodéští ridgebaci. Pak už Vás může čekat jen nemilé překvapení, co Vám z malého štěňátka vlastně vyroste. Při čtení inzerátů často narazíte na „prodej štěňat bez PP po rodičích s PP“. S největší pravděpodobností existuje v tomto případě nějaký vážný důvod, proč rodiče takových štěňátek nebyli vpuštěni do chovu. Může se jednat o vážné zdravotní problémy, ale taky o problém povahový. To už se Vám asi nepodaří zjistit.
Aby pes, či fena byli vpuštěni do čistokrevného chovu a mohli tak plodit štěňata s PP, musí splnit chovné podmínky, které si daný klub určuje. Jde o to, aby se do chovu dostávali pouze typičtí jedinci, nevykazující hrubé vady, ale především zvířata vyšetřená na dědičné onemocnění, která se u daného plemene vyskytuje a v neposlední řadě také jedinci s vyrovnanou a neagresivní povahou, která je u rhodéského ridgebacka naprosto nepřípustná.
Závažným zdravotním problémem, se kterým se u rhodéského ridgebacka setkáváme je dysplazie kyčelního kloubu. Zvířata s pozitivním nálezem jsou vyřazena z chovu, čímž se pravděpodobnost výskytu tohoto ortopedického onemocnění v čistokrevném chovu podstatně eliminuje. Bohužel jsou tací lidé, kteří se nedokážou smířit s tím, že by jejich fenka neměla štěňátka a na takovýchto zvířatech nadále produkují štěňata bez PP.
Velmi vážnou zdravotní vadou je dermoid. Jedná se o kožní cysty, které v těch nejhorších případech mohou zasahovat až do páteřního kanálu, kde je uložena mícha. Toto onemocnění je neslučitelné se životem. Takto postižený jedinec nesmírně trpí a v konečné fázi může i ochrnout. V čistokrevném chovu jsou takto postižená štěňata ihned po narození uspána, aby se tak předešlo jejich utrpení. Pozor! Není vždy jednoduché dermoid najít. Tuto vadu opravdu nepozná každý, pouze zkušený chovatel, popřípadě poradce chovu. Takže v případě, že si pořizujete štěně z kontrolovaného vrhu s PP, by se Vám nemělo stát, že byste si koupili postižené štěně. Tam kde se prodávají ridgebaci bez PP je ale riziko mnohonásobně větší!!!
Výhodou průkazu původu psa je také to, že si můžete ověřit, zda pes nepochází z úzké příbuzenské plemenitby, což může mít velice negativní vliv na jeho zdraví, ale i psychiku. Známe případy „bezpapírového chovu“, kde jsou navzájem pářeni ti nejbližší příbuzní. Třeba matka se synem, nebo sourozenci navzájem.
Pokud nemáte výstavní či chovatelské ambice, můžete volit i štěňátko s menší exteriérovou vadu. Bílá pacinka, nebo špatný ridge pejskovi vadit určitě nebude. Zasloužíte-li si jeho lásku, bude to ten nejlepší psí kamarád. Přestože bude mít nějaký ten nedostatek „na kráse“ i on dostane průkaz původu, protože pochází z kontrolovaného chovu. Cena takového štěněte je většinou nižší, než cena pejska s chovnými předpoklady. Určitě je lepší pořídit si takové štěně, než pejska bez PP, byť takový je o 3-4 tisíce levnější. Pokud je to pro Vás velký finanční rozdíl, nezlobte se, ale asi byste se si ridgebacka neměli pořizovat vůbec. Náklady na jeho výživu a zdravotní péči brzy mnohonásobně převýší pořizovací cenu. A co teprve přihodí-li se pejskovi nějaký úraz?
A nakonec to nejdůležitější – výběr chovatele. Takový chovatel, jemuž na štěňátkách opravdu záleží, Vám neprodá štěňátko jen tak po krátkém telefonickém rozhovoru. Bude Vás chtít nejdříve vidět, popovídat si s Vámi, poznat Vás, aby si byl maximálně jistý, že budete pro jeho „miminko“ tím správným páníčkem. Možná budete muset cestovat i přes celou republiku. Ale to nevadí, uvědomte si, že si pořizujete živého tvora, psa, nejlepšího přítele člověka, za kterého budete po dalších několik let Vašeho života zodpovědný a který bude po celou tuto dobu plně závislý na Vás…..
Veronika Brožová – chov. st. Wankie